Site Loader

Ćwiczenia ze sztangą to jeden spośród najistotniejszych elementów treningu siłowego. Ich efektywność i skuteczność są zależne od wielu różnych elementów. Istotne są przy tym takie sprawy jak m. in. dobrze ustalony program treningowy, organizacja lub dobrze dopasowane obciążenia. Jeżeli chodzi o ten ostatni element, to możliwości jest niewątpliwie dużo – dobór w obszarze obciążeń zwanych też talerzami lub krążkami jest niezwykle duży. Co więc mieć tu należałoby na względzie?

Typy obciążeń

Umieszczane na gryfie obciążenie jest szczególnie istotnym elementem sztangi. Pozwoli ono regulować wagę przenoszonych ciężarów oraz dostosowywać ją do własnych potrzeb. Należy się zastanowić jaki typ talerzy powinno się dobrać. Jednym spośród kryteriów podziału obciążników jest materiał, z jakiego zostały one wytworzone. Chociaż dużo zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz zasobów, jakimi dysponuje, to natomiast odradzamy korzystanie z obciążeń betonowych. Atrakcyjna wydawać się może ich mniejsza cena, jak również możliwość dość prostego samoistnego wykonania takich talerzy, natomiast produkt ten, jeśli porównamy go do obciążeń stalowych, jest szczególnie kruchy.

Obciążenie bitumiczne

Talerze zrobione z masy bitumicznej cieszą się jeszcze większą sławą, a to ze względu na niższą cenę niż w wypadku żeliwa. Obciążenie bitumiczne zrobione jest z masy bitumicznej oraz pokryte powłoką tworzywa sztucznego czy gumy. Jest to wyjście tańsze, co gwarantuje szybsze uzupełnienie całego zestawu talerzy. Niewątpliwie talerze bitumiczne mają nie jedynie mocne, jednak też gorsze strony.

Obciążenia gumowane

Jeżeli kompletujesz zaopatrzenie siłowni oraz jeśli dysponujesz wielkim budżetem do wykorzystania, niewątpliwie powinieneś zwrócić uwagę na obciążenia gumowane. Są najdroższe spośród przedstawionych rodzajów talerzy, jednak również szczególnie profesjonalne. Obciążenie gumowane, więc tzw. obciążenie olimpijskie, zrobione jest z żeliwa, na zewnątrz natomiast pokryte jest dobrą w użyciu oraz umożliwiającą amortyzację w razie upadków nawierzchnią gumową.

Decydując się na obciążenia olimpijskie mamy gwarancję, iż dostosujemy do nich specjalny gryf olimpijski. Talerze każdej profesjonalnej firmy odlane są z żeliwa oraz obleczone grubą warstwą gumy, jaka charakteryzuje się dużą wytrzymałością na elementy mechaniczne i jest antypoślizgowa, co niewątpliwie można zakwalifikować do plusów tego typu obciążeń. Także ma stalowy, nierdzewny pierścień, jaki zabezpiecza przed zniszczeniami przy osadzaniu talerzy na gryfie.

Daniel