Site Loader

Trening siłowy jest szczególnie skutecznym sposobem kształtowania kobiecej figury. Jest także lekarzem w spalaniu tkanki tłuszczowej – dobrze zrobiony z dobrze dopasowanym obciążeniem powoduje powstawanie długu tlenowego, jaki powoduje, że metabolizmu przyspiesza oraz organizm po treningu spala kalorie jak piec jeszcze poprzez dużo godzin. Jak natomiast dobrać najlepsze i trwałe obciążenie do sztangi?

Jakie ćwiczenia ze sztangą są najpopularniejsze?

Ćwiczenia ze sztangą już dawno przestały być kojarzone tylko z mężczyznami podnoszącymi niezwykle duże ciężary. Sztanga stała się niezwykle dobrym wyjściem dla osób, jakie pragną udoskonalić własną sylwetkę oraz spalić nadmierne kalorie. Najistotniejsze to przed każdymi ćwiczeniami zrobić dobrą rozgrzewkę. Ćwiczenia należy robić seriami, jedno po drugim. Podczas treningu należy dbać o odpowiednią postawę, co uniemożliwi powstawaniu kontuzji. Zaopatrując się w obciążenia na gryf możemy ćwiczyć z większą efektywnością pośladki.

Jak dobrać dobre obciążenie?

Obciążenia do ćwiczeń powinny zostać dopasowane odpowiednio do możliwości osoby robiącej trening oraz poziomu jej zaawansowania. To niezwykle istotne, ponieważ od wagi ciężarów zależy skuteczność treningu siłowego, natomiast przy tym dobre wyczucie pracy mięśni. Ciężary odpowiednio wybierać wraz z indywidualnym trenerem, który pomoże w ocenie dobrego dla nas optymalnego ciężaru, w zależności od własnych możliwości siłowych, Poza tym w internecie odnaleźć można szczegółowe kalkulatory, jakie pozwolą opisać optymalną siłę mięśniową oraz w związku z tym określić swoją odpowiednią wagą obciążenia.

Obciążenia bitumiczne

Obciążenie bitumiczne to bez wątpienia najpopularniejszy typ talerzy siłownianych stosowanych poprzez amatorów. Cieszą się one wielką popularnością ze względu na dobrą cenę oraz elegancki wygląd. Także należałoby napomknąć o tym, że mają one duży rozmiar w stosunku do masy, zatem choćby mały ciężar na gryfie wygląda perfekcyjnie. Ze względu na typ konstrukcji (wypełnienie zrobione z kruszywa oraz lepiszcza) są one mało wytrzymałe na upadki oraz uderzenia. Należy więc obchodzić się z nimi delikatnie oraz uważnie.

Obciążenia olimpijskie

Waga obciążeń olimpijskich powinna zawierać się w odchyleniu 2% od nominalnej wartości. Jeśli odstępstwo jest większe, mamy do czynienia z artykułami słabej klasy. Otwór talerza dostosowany jest do gryfów olimpijskich, toteż średnica wewnętrzna powinna mieć między 50 natomiast 51 mm. Kolorystyka talerzy powinna być zgodna z wymogami technicznymi IWF, więc Międzynarodowego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Daniel