Bieg sztafetowy

fot. parkpowsin.pl

Chcielibyśmy krótko zaprezentować Wam teren biegu sztafetowego, który odbędzie się jako ostatni z biegów w ramach Pucharu Najmłodszych, bo w niedzielę 18 czerwca. Teren zawodów to Park Kultury Powsin, który jest popularnym wśród Warszawiaków terenem rekreacyjno-sportowym położonym w sąsiedztwie Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN.

Teren Parku jest łagodnie pofałdowany z racji swojego położenia na górnym tarasie skarpy nadwiślanej – przez jego środek przebiega wąwóz erozyjny o długości 750m i głębokości do 10m. Pokrycie terenu jest zróżnicowane – północna część jest typowo parkowa z dużą liczbą alejek, budynków, ławek i terenów otwartych, natomiast na południu mamy do czynienia z terenem leśnym o zróżnicowanej przebieżności, lecz poprzecinanym gęstą siecią dróg i ścieżek.

fot. parkpowsin.pl

Warto wspomnieć o tym, że nie jest teren po raz pierwszy wykorzystywany do orientacji sportowej. Pierwsza mapa do BnO obejmująca Park Kultury w Powisinie powstała w 1984 roku i obejmowała obszar całego Lasu Kabackiego. Kolejne mapy powstawały w 1995, 2003, 2009 i 2013 roku, więc było ich całkiem sporo. Z naszej perspektywy najważniejszy jest jednak rok 2009, kiedy to po raz pierwszy organizowaliśmy Puchar Najmłodszych i wtedy również przeprowadziliśmy bieg sztafetowy na terenie Parku w Powsinie. W czerwcu zorganizujemy tam sztafety po raz drugi dlatego, że jest to doskonały teren na tego typu imprezę, a wszyscy uczestnicy sprzed 8 lat doskonale wspominają tamte zawody i liczymy, że w tym roku będzie podobnie.